Historia est magistra vitae

Kirándulás a történelembe

Kirándulás a történelembe

Regéci vár

Ahol II. Rákóczi Ferenc a gyermekkorát töltötte

2017. május 31. - Egri Gábor

Regéc várát eddig kétszer látogattuk meg, első alkalommal 2015 augusztusában, nyári hőségben sétáltunk fel a 639 méter magas Várhegyre, 2017. januárjában pedig fél méteres hóban küzdöttük fel magunkat a néhol elég keskeny és meredek ösvényen. A vár Regéc és Mogyoróska község között található,…

Tovább

Budaszentlőrinci pálos kolostorrom

A Pálos Rend központja, ahol Remete Szent Pál ereklyéjét őrizték

2017 januárjának utolsó hétvégéjét Budapesten töltöttük és mivel vasárnap kellemes, napos idő volt, elhatároztuk, hogy felkeressük a Budaszentlőrinci pálos kolostor romjait. A Széll Kálmán térről indultunk el gyalog a Szilágyi Erzsébet fasoron, majd balra folytattuk utunkat a Budakeszi úton, amely…

Tovább

Ónod vára a Sajó partján

A Cudar család, majd a Perényiek, később a Rákócziak birtoka

Muhitól – ahol megtekintettük a csatában hősi halált halt harcosok tiszteletére állított emlékművet – északkeletre néhány kilométerre fekszik Ónod, mely település többek között a XIV. században itt épült várról nevezetes. A muhi emlékmű és az ónodi vár között mindössze négy kilométer a távolság,…

Tovább

Muhi Csata Emlékműve

A világhódító mongol sereggel szembeni hősies küzdelem emlékhelye

2016. november 11-én a Bükkbe indultunk egy három napos kirándulásra, és az útvonalunk tervezése során beiktattunk egy-egy megállót a Muhi Csata Emlékművénél, valamint az ónodi várnál, később pedig a diósgyőri várnál. Debrecenből a 35-ös főúton indultunk el Hajdúböszörmény irányába, majd Görbeházán…

Tovább

Füzéri vár

A Várhegy, mint Magyarország természeti csodája

Először egy osztálykirándulás alkalmával jártam a füzéri várban, valamikor a 2000-es évek elején, de nem sok emlék maradt meg bennem, legfeljebb csak annyi, hogy versenyeztünk, ki ér fel leghamarabb a falu fölé 170 méterrel magasodó Várhegy csúcsára. A vár akkor még elég romos állapotban volt, egy…

Tovább

Bükkszentléleki pálos kolostorrom

A Szentlélek és Krisztus Teste tiszteletére alapított kolostor

2016 szilveszterét Szilvásváradon töltöttük, túráztunk egy kellemeset a Szalajka-völgyben, aztán 2017 első napján úgy döntöttünk, hogy nem a legrövidebb úton, Eger felé térünk vissza Debrecenbe, hanem keresztülmegyünk a Bükkön és útközben megnézzük a pálos kolostor romjait, ami Mályinka és…

Tovább

A Pálos Rend rövid története

Thébai Első Remete Szent Pál testvérei

A Pálos Rend az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend, amelyet Boldog Özséb, volt esztergomi kanonok alapított, aki híres magyar családból származott, káptalani iskolában tanult és élénk kapcsolatban állt az Esztergom környéki remetékkel. Özséb az 1241/42-es tatárjárás után lemondott kanonoki…

Tovább

Bélapátfalvai Ciszterci Apátság

Klastrom a Bél-kő hegy lábánál

Szarvaskő után folytattuk az utunkat észak fele a 25-ös főúton, amiről nem sokkal később jobbra le kellett térni Szilvásvárad irányába. Mónosbél után értünk be Bélapátfalvára, ami Szarvaskőtől mindössze tíz kilométerre fekszik. Az apátság épülete a falu külterületén található, de ki van táblázva a…

Tovább

Szarvaskő vára

Az egri vár elővára

2016 novemberében, lillafüredi pihenésünk másnapjának reggelén felkerekedtünk, hogy a borongós, esőre álló őszi időben megnézzük Szarvaskő várát, egy kevésbé ismert várromot a Bükk délnyugati oldalán. Bükkszentkereszt felé indultunk el, majd a Bükk méltóságteljes vonulatai között kanyargó hegyi…

Tovább
süti beállítások módosítása