Eddig két bejegyzést írtam Buda várának történetéről, az elsőben a középkori vár és város építéséről és virágkoráról volt szó, a másodikban pedig a törökök 145 éves uralmáról, valamint Buda 1686-os visszafoglalásáról. A legtöbb vár esetében itt véget is szokott érni a dicső történet, esetleg még a Rákóczi-féle szabadságharcban jutott némi szerep az erősségeknek, utána a legtöbb esetben pusztulásnak indultak a falak. Buda esetében azonban nem ez történt, sőt a török kor utáni helyreállításokat követően, a XIX-XX. században is hatalmas építkezések zajlottak a várnegyed területén, és a napjainkban is folyamatosak a felújítások, átépítések, valamint a világháborút követően lerombolt épületek újraépítési munkálatai.
A budai vár délről, balra a Buzogánytorony, mellette Ferdinánd-kapu, középen pedig a Nagy Rondella
Buda helyreállítása a hódoltsági kor után
Az 1686-os ostrom után a vár romokban hevert, a Nagyboldogasszony-templomán (mai Mátyás-templom) és néhány erősebb raktáron kívül alig maradt ép épület a falakon belül, ami a hónapokig tartó ágyúzást átvészelte, az a keresztények végső rohama alatt kitört, és három napig tomboló tűzvésznek esett áldozatul. Az újjáépítés során a vár fő vonásaiban megőrizte a középkori település szerkezetét, az utcahálózat és a telekrajz csak kis mértékben módosult. A nyugati falnál – ahol korábban a vár házai a várfal tetejére támaszkodtak – bástyasétányt (mai Tóth Árpád sétány) alakítottak ki, több helyen térré bővítették az utcák találkozását, ekkor alakult ki a mai Szentháromság tér és a Szent György tér is. Az utóbbi téren épült meg a főőrség háza, a fegyvertár és ágyútelep (Zeughaus) és több kaszárnya, ez is mutatta, hogy Buda továbbra is megőrizte a katonai jellegét.
A Zeughaus az 1890-es évek végén, az épületet 1901-re teljesen elbontották
(Kép: http://egykor.hu/budapest-i--kerulet/budavari-katonai-szertar-zeughaus/3969)
Az ostrom után még fenyegető volt a török közelsége – Székesfehérvár még az oszmánok kezén volt – ezért a várfalak és bástyák helyreállítása szintén sürgős feladat volt. A XV. században Luxemburgi Zsigmond király (1387-1437) által építtetett, majd Mátyás király (1458-1490) által kibővített és átépített, egykor tündöklő királyi palotának a lőporrobbanást követően csupaszon meredező falait csak az 1700-as évek elején bontották le, ezzel a középkori királyi rezidencia szinte teljesen eltűnt a föld színéről. Az új palotakomplexum első épülete közel fél évszázaddal a török kiűzése után, 1735-re épült fel – ez a mai palota Dunára néző, keleti szárny déli részének, az ”E” jelű épületnek (mai Budapesti Történeti Múzeum) az elődje volt –, majd 1749-ben Mária Terézia rendelte el az építés folytatását és egy új palotaépület kiépítését.
A budai vár látképének részlete 1737-ből
(Kép: http://egykor.hu/budapest-i--kerulet/budavari-katonai-szertar-zeughaus/3969)
Az 1686-os harcok során a vár szinte teljesen elnéptelenedett, az újonnan betelepülő polgári lakosság többsége német volt, míg az alsó városrészbe, a Duna melletti Vízivárosba főleg magyarok és szerbek érkeztek, később a lakosság mind jobban elmagyarosodott.
A Rákóczi-szabadságharc és a XVIII. század első fele
A német lakosságnak köszönhetően Buda nem állt az 1703-ban kitört Rákóczi-szabadságharc felkelői mellé, végig megmaradt a császár pártján. 1713-ban állították fel a Nagyboldogasszony-templom előtt – a korábbi pestisjárvány emlékére – a fogadalmi pestis-emléket, a Szentháromság-szobrot.
A Szentháromság-szobor a Nagyboldogasszony-templom előtt
(Kép: http://www.fszek.hu/kiallitas/webkiallitas/vedoszentek/vedoszentek.html)
1749-től Mária Terézia utasítására és Oracsek Ignác barokk tervei alapján kiépültek a királyi palota északi (mai ”C” épület) és középső szárnyai (mai ”D” épület), majd felépítették a vártemplomot, a Szent Zsigmond-kápolnát is az északi szárnyban, ami nevét a palotanegyedben álló középkori Szent Zsigmond prépostsági templom után kapta, mely az 1686-os ostrom során romba dőlt, falait pedig 1767 után bontották el.
Az Oracsek Ignác által tervezett budavári királyi palota
(Kép: http://budavar.btk.mta.hu/hu/helytortenet/a-budai-var-tortenete-1686-utan.html?showall=&start=1)
Előtérben a Szent Zsigmond prépostsági templom maradványai a Szent György téren, a háttérben pedig az átépítés alatt álló karmelita kolostor látható, ahova a Miniszterelnökség fog költözni (a kép 2017. március 18-án készült)
Az egykori prépostsági templom alapfalai ma is láthatók a Szent György tér közepén, a felirat szerint a Szent Zsigmond templomban temették el Mátyás király (1458-1490) első feleségét, Podjebrád Katalin királynét 1464-ben, valamint II. Ulászló király (1490-1516) harmadik feleségét Candalei Anna királynét – aki a tragikus sorsú II. Lajos király (1516-1526) születését követően gyermekágyi lázban halt meg – 1506-ban.
A Szent Jobb a budai várba került
1771-ben az államalapító Szent István király épen maradt kezét, a Szent Jobbot – az egyik legnagyobb tiszteletnek örvendő magyar ereklyét – helyezték el nagy ünnepség keretében a várpalota Szent Zsigmond-kápolnájában. A török elől elmenekített ereklyét a dalmáciai Raguzában őrizték, innen szerezte vissza Mária Terézia királynő. Ettől fogva Buda lett az első magyar szent, Szent István kultuszának központi helye, aminek fénypontja a minden év augusztus 20-án, a Zsigmond-kápolna és a Nagyboldogasszony-templom között megtartott nagy körmenet volt. 1778-ban a Szent Zsigmond kápolnához egy oldalkápolnát – Szent István vagy Szent Jobb kápolna – is építettek, ahol a Szent Jobbot őrizték.
A Szent Jobb (Kép: http://www.bazilika.biz/a-szent-jobb-tortenete/a-szent-jobb-tortenete)
A budavári királyi palotát az 1777-ben Nagyszombatról Budára költöztetett – 1635-ben Pázmány Péter által alapított – magyar egyetem kapta meg, de nem maradt sokáig az épületben, mert rövidesen, már II. József (1780-1790) idején Pestre költöztették át, míg a vár a közigazgatás központjává vált. A Habsburg uralkodó 1782-ben több, tanítással, gyógyítással vagy tudománnyal nem foglalkozó szerzetesrendet is feloszlatott, ami a budai vár történetére is kihatott. A mai Szent György téren álló középkori, Szent János tiszteletére szentelt ferences, vagy más néven minorita templom és kolostor – ahova a források szerint az utolsó Árpád-házi király, III. Andrást is temették 1301-ben – a török hódoltság korában elpusztult, helyén 1736-ra a karmeliták kolostora és temploma épült fel, melynek felszentelésére 1763-ban került sor.
A karmelita kolostor Dunára néző keleti oldala
(Kép: http://egykor.hu/budapest-i--kerulet/varszinhaz/1773)
Azonban II. József rendelete miatt a karmelita rend nem működhetett sokáig a várban, 1786-ban az uralkodó már arról rendelkezett, hogy az üresen álló, raktárnak használt szerzetesrendi épületben színházat alakítsanak ki, ezt követően bontották le a karmelita templom tornyát.
A budai vár látképének részlete 1786-ból
(Kép: http://egykor.hu/budapest-i--kerulet/budavari-katonai-szertar-zeughaus/3969)
A Várszínház egészen a 2000-es évek elejéig működött, nemrég pedig megkezdődött az egykori karmelita kolostor és templom teljes felújítása, ahova hamarosan a Miniszterelnökség fog költözni.
A karmelita kolostor épületében mintegy kétszáz éven keresztül a Várszínház működött
II. József rendelkezett a Helytartótanács és az azzal egyesített Királyi Kamara Pozsonyból Budára történő átköltöztetéséről, valamint a Hétszemélyes Tábla is Budán kapott helyet. Üresen álló épület volt bőven, mivel a feloszlatott jezsuita rend Szentháromság téri épülete (mai Hilton Hotel), valamint a szintén feloszlatott ferencesek (minoriták) és a klarisszák (beginák) egymás mellett álló, a mai Országház utca és Úri utca között álló kolostorai is elhagyatottan álltak.
Az Úri utcában látható felirat szerint: "Itt állott 1448-ban a beginák vagy klarisszák kolostora és szentegyháza, kik a török elől Pozsonyba menekültek. Onnan e szerzet 1714-ben visszakerült régi hajlékába, honnan egy része 1723-ban a pesti új kolostorba (mely most zálogházul szolgál) költözött. Eltöröltetvén a szerzet 1784-ben a királyi ítélőtáblát, ennek pedig Pestre történt átszállítása után Pozsonyból a királyi helytartótanácsot fogadta be az átidomított templom és kolostor. Ezen épület újabb szabású szárnya 1824-ben emeltetett a néhai minorita kolostor telkén."
A budai várban három alkalommal – 1790-ben, 1792-ben és 1807-ben – tanácskozott a rendi képviselet a Helytartótanács épületegyüttesében kialakított Országházban.
A várpalota a nádori család székhelye lett
A királyi palotában – melynek császári lakosztályait fényűzően berendezték a bécsi Hofburg raktáraiból származó bútorokkal – a Habsburg-ház uralkodói csak ritkán tartózkodtak hosszabban egyedül csak I. Ferenc (1792-1835), aki 1809-ben töltött ott pár hónapot, mikor Napóleon elől Bécsből elmenekült.
A budavári palotában a Habsburg-ház uralkodói csak ritkán tartózkodtak
A palota déli szárnyában – a mai Budapesti Történeti Múzeum ”E” jelű épületében – a nádori család lakosztályait alakították ki. 1790 után három nádor lakott a királyi palotában – Sándor Lipót főherceg, József főherceg és István főherceg – közülük leghosszabb ideig József nádor (1796-1847) élt Budán, s leginkább ő hagyott nyomot a főváros képén. Amikor József nádor 1847-ben 71 éves korában elhunyt, az egész ország őszintén gyászolta a "magyar főherceget", a ”legmagyarabb Habsburgot”. Holttestét az általa kialakított nádori kriptában, a Szent Zsigmond-kápolna alatt temették el, ahová leszármazottai 1944-ig temetkeztek. A közkedvelt nádor emlékét törvénybe iktatták, 1869-ben pedig a róla elnevezett pesti téren állították fel szobrát.
József nádor szobra a róla elnevezett téren
(Kép: http://wikimapia.org/12296906/hu/J%C3%B3zsef-n%C3%A1dor-szobor)
1803-1805 között épült fel a Szent György téren – az egykori karmelita kolostor mellett álló kaszárnyák helyén – a Sándor palota klasszicista stílusban, amely a Sándor család otthona volt, majd a magyar állam a század végén megvásárolta kormányrezidenciának, később a miniszterelnökség költözött ide.
A Szent Jobb és a Szent Korona sorsa
1818-tól az állami ünnep rangjára emelték augusztus 20-át és a várban megtartott Szent Jobb körmenet egészen 1944-ig a legfontosabb állami ünnepség volt.
A Szent Jobb körmenet 1939. augusztus 20-án, a háttérben a királyi istálló hosszan elnyúló épülete
A Szent Jobbot az 1944-es szovjet ostrom elől menekítették el őrzési helyéről, a budai vár Szent Zsigmond kápolnájából. Miután a második világháborúban megsérült Zsigmond-kápolnát nem állították helyre – mely ma a Nemzeti Galéria kiállítóterme –, az ereklye a pesti Szent István-bazilikába került, ahol napjainkban is őrzik, és onnan indul a rendszerváltás óta újjáéledt augusztus 20-i körmenet. 1790-1944 között a Szent Koronát és a hozzá tartozó koronázási ékszereket is a budai várban őrizték, előbb a Várpalota Zsigmond-kápolnájában, majd a királyi palota nyugati szárnyában, a mai Országos Széchenyi Könyvtárnak helyet adó épületben. A második világháborút követően a Szent Korona az Amerikai Egyesült Államokba került, ahonnan csak 1978-ban térhetett haza. A korona 2000. január 1-je óta a Parlamentben, a hozzá tartozó koronázási kellékek a Nemzeti Múzeumban vannak kiállítva. A budai vár történetéhez visszatérve 1830-ban lebontották a királyi palota csillagvizsgáló tornyát, amit még akkor építettek, mikor az egyetem használta az épületet, valamint a középső szárny (mai ”D” épület) nyugati-kupoláját is lebontották – amit még Oracsek tervezett –, hogy harmadik emeletet építsenek az épület középső részére.
Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc
1848. március 15-én a pesti tömeg a várban található Helytartótanács épületéhez vonult, hogy rábírják két követelés teljesítésére: a sajtócenzúra eltörlésére és a politikai foglyok szabadon bocsátására. A várból távozó tömeg magával vitte a József kaszárnya – mai Táncsics Mihály utcában, korábban Kossuth Lajos is raboskodott ott – egyetlen politikai foglyát, a lázító könyveiért bebörtönzött Táncsics Mihályt.
Táncsics Mihály szobra a Bécsi kapu előtt
A forradalom győzelme után a várban működött Kossuth Lajos pénzügy-, Deák Ferenc igazságügy- és Eötvös József vallás- és közoktatásügyi minisztériuma. 1849 elején a magyar kormány és parlament kénytelen volt elhagyni a fővárost, amit a császári csapatok szálltak meg. A tavaszi hadjárat során a Görgey Artúr vezette magyar honvédsereg megostromolta Buda várát, amelyet Heinrich Hentzi tábornok 4700 katonája védett.
A csapatok elhelyezkedése az ostrom során (Kép: http://kapszli.hu/buda-ostroma-1849-2/)
A katonai szempontból nem jelentős erőd visszafoglalását inkább politikai indokok motiválták, mint katonaiak, az ostrom – mely május 4-én kezdődött – első időszakában a honvéd csapatoknak még nehéztüzérsége sem volt, az ostromágyúk csak május 8-án érkeztek meg Komáromból és 14-ére készültek el az ütegállások. Hentzi tábornok az ostrom alatt az ágyúival bosszúból több alkalommal lövette a szemközti Pestet, rommá lőve a Duna-parti klasszicista palotákat, köztük az országgyűlésnek 1848-ban helyet adó Vigadó épületét, valamint a tüzérségével a Víziváros épületeit is elpusztíttatta. A május 17-ről 18-ra virradó hajnalon indított magyar támadást a védők még visszaverték.
Az 1849. május 17-ről 18-ra virradó hajnalon indított magyar támadást a védők még visszaverték
(Kép: https://hu.wikipedia.org/wiki/Buda_ostroma_(1849)#/media/File:Than_Buda_ostroma.jpg)
Pár nappal később, 1849. május 21-én az ágyúk által a Fehérvári kapunál ütött résen át Nagysándor József I. hadtestének honvédjei betörtek a várba, miközben Aulich Lajos II. és Knezich Károly III. hadteste északi és déli irányból támadta a kapukat.
1849. május 21-én a honvéd csapatok a Fehérvári kapunál betörtek a várba
(Kép: http://budapestcity.org/02-tortenet/1849-budavar-ostroma/index-hu.htm)
A Hentzi által a támadók visszaszorítására indított szuronyroham gyorsan összeomlott és maga a tábornok is elesett, rövidesen pedig magyar zászló lengett a budai vár minden bástyáján. Az ostrom során a magyar hadsereg katonái közül 368 fő esett el és mintegy 700-an sebesültek meg, ezzel szemben az osztrák védők vesztesége 710 fő volt, míg 4200 katona hadifogságba esett.
Az öldöklő küzdelemben Hentzi tábornok is elesett
Buda magyar kézre kerülésének napján érkezett meg Ferenc József császár Varsóba, hogy I. Miklós orosz cárral tárgyaljon a magyar szabadságharc eltiprásáról. Buda várának 1849-es ostroma megjelenik Jókai Mór A kőszívű ember fiai című regényében is. A harcok során a budavári palota teljes tetőzete leégett, a déli szárnyban lévő nádori lakrészek a földszintig kiégtek, valamint elpusztultak a Szent György tér nyugati oldalán álló melléképületek.
Emléktábla a Fehérvári kapunál, a felirat szerint: "1849. május 21-én a felszabadító honvédcsapatok ezen a helyen léptek először a császáriaktól megszállott budai vár területére tizenöt napi hősies küzdelmük emlékét őrzi e tábla."
A budai vár történetével kapcsolatos írásaim:
- Buda várának története 1526-ig /A vár építése a tatárjárást követően, majd fénykora a XV. században/
- Buda várának története 1526-tól 1686-ig /Buda török megszállása és visszafoglalása/
- Buda várának története 1686-tól 1849-ig /A vár újjáépítése, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc/
- Buda várának története 1849-től napjainkig /Építkezések a dualizmus idején, a II. világháború/
Források és ajánlott oldalak:
http://budavar.btk.mta.hu/hu/helytortenet/a-budai-var-tortenete-1686-utan.html
http://www.turautak.com/cikkek/varak--romok/varak--varromok/budapest--budai-var--varnegyed.html
http://jozsag.iso200.hu/Bevezetes/index.html
http://www.rubicon.hu/magyar/oldalak/1849_majus_21_budavar_visszafoglalasa/
https://www.hirmagazin.eu/az-1848-49-es-szabadsagharc-csatai-buda-ostroma-1849
http://kapszli.hu/buda-ostroma-1849-2/
http://lechnerkozpont.hu/cikk/szent-gyorgy-ter-a-varban-hol
http://egykor.hu/budapest-i--kerulet/budavari-katonai-szertar-zeughaus/3969
Zolnay László: A budai vár (Gondolat 1981)
Gerő László: A budai vár (1962)